آرایشی و زیبایی

چه SPF در ضد آفتاب برای پوست شما مناسب است؟

با توجه به اینکه به فصل گرما و آفتاب سوزان رسیدیم و البته زمان زیادی از روز را خارج از خانه می‌گذرانید، مطمئنا درباره اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب و البته خرید کرم ضد آفتاب شنیده‌اید.

در حالی که استفاده از کرم ضد آفتاب بهتر از استفاده نکردن از آن است، اما با این حال بهتر است ضد آفتابی را انتخاب و خریداری کنید که از پوست شما در برابر طیف وسیعی از اشعه ماوراء بنفش محافظت کند یا حداقل ضد آفتابی با SPF 30 انتخاب کنید. این توصیه‌ها برای افراد با هر رنگ پوست صدق می‌کند. در حالت ایده آل، شما همچنین باید ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، ضد آفتاب را روی پوست خود بزنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد SPF و نحوه محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا SPF مهم است؟

SPF مخفف فاکتور محافظت در برابر آفتاب است. در کرم‌های ضد آفتاب، SPF به جلوگیری از تابش و اثرگذاری اشعه خورشید روی پوست شما کمک می‌کند.

خورشید دو نوع اشعه ساطع می‌کند: اشعه UVA و UVB. اشعه UVA به علائم پیری در پوست، مانند چین و چروک و افتادگی کمک می‌کند. اشعه‌های UVB بیشتر سرطان‌زا هستند و اغلب موجب آفتاب سوختگی در افراد می‌شوند. پرتوهای UVA همچنین اشعه‌های UVB را واکنش پذیرتر می‌کنند، بنابراین ترکیب این دو می‌تواند کشنده باشد.

تقریباً هر زمان که بیرون یا نزدیک پنجره‌ای هستید که آفتاب دارد، در معرض تشعشعات مضر خورشید قرار می‌گیرید. حتی اگر مستعد آفتاب سوختگی نباشید، این اشعه می‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد.

SPF به افزایش دفاع طبیعی پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید کمک می‌کند. به عنوان مثال، SPF 15 حدود ۱۵ برابر بیشتر از پوست معمولی و بدون کرم ضد آفتاب، از این اشعه‌ها محافظت می‌کند. بنابراین، SPF 50، ۵۰ برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب خاصیت محافظتی دارد. انتخاب یک کرم ضد آفتاب با قابلیت محافظت از پوست در برابر طیف وسیعی از اشعه‌ها به این معنی است که ضد آفتابی را انتخاب کنید که هم در برابر اشعه‌های UVA و هم UVB از پوست محافظت کند.

آیا افراد با پوست تیره باز هم به SPF بالا نیاز دارند؟

بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که افرادی که پوست تیره‌تری دارند نیازی به کرم ضد آفتاب ندارند، اما یک مطالعه نشان داده که میزان سرطان کشنده پوست در میان افراد سیاه‌پوست حاضر در این مطالعه بیشتر بوده است.

ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نوپا

شما باید از کرم ضد آفتاب برای نوزادان زیر ۶ ماه خودداری کنید. این بدان معنا نیست که آنها در معرض آسیب خورشید نیستند. کرم ضد آفتاب می‌تواند برای نوزادان مضر باشد، زیرا خطر و عوارض جانبی ناشی از مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضد آفتاب ممکن است از خطر اشعه‌های خورشید برای نوزادان بیشتر باشد. بهتر است نوزادان زیر ۶ ماه را در سایه نگه دارید و لباس‌های محافظ به آنها بپوشانید تا از آنها از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کنید.

هنگام انتخاب یک کرم ضد آفتاب برای کودک خود، محصولی را انتخاب کنید که حداقل SPF 30 داشته باشد. اکثر کرم‌های ضد آفتاب کودک دارای SPF 50 هستند. لازم نیست از ضد آفتاب مخصوص کودک استفاده کنید، اما بسیاری از ضد آفتاب‌های کودک حاوی مواد خاصی هستند که از پوست آسیب پذیر کودکان محافظت می‌کند و برای این پوست‌ها به طور خاص ساخته شده‌اند.

آیا SPF روی مدت زمانی که کرم ضد آفتاب از پوست شما محافظت می‌کند تأثیر می‌گذارد؟

کرم ضد آفتاب به طور متوسط ​​دو ساعت دوام دارد. این بدان معناست که شما باید هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید. اگر زیاد عرق می‌کنید، متوجه سوزش پوست خود شدید یا زمانی را در آب می‌گذرانید، بهتر است دفعات بیشتری کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *